Vai iespējams sēdēt aktīvi? Padomi visiem ofisa krēslu nomocītajiem

- http://veselam.la.lv/2016/08/01/aktivi-sedet-tas-ir-iespejams-padomi-visiem-ofisa-kreslu-nomocitajiem/ -
201702.05
0

Nevis sēžot vingrināt rokas, kājas vai locīt kaklu uz visām pusēm, bet bez vingrinājumu veikšanas trenēt muskulatūru. Tas iespējams, ja izmanto kādu palīglīdzekli – speciālu sēdēšanas paliktni, vingrošanas bumbu vai īpašu līdzsvara krēslu. Ikviens no tiem palīdz pareizi noturēt muguru, liek muskuļiem strādāt. Noslēpuma nekāda, visu izšķir šos sēdekļus vienojošā īpašība – nestabilitāte.

Šis raksts top, sēžot datorkrēslā uz līdzsvara paliktņa. Tas līdzinās savdabīgam gumijas spilvenam, kas pildīts ar gaisu. Visu laiku jūtu zem sevis tādu kā nelielu šūpošanos, manevrēju līdzi sēdeklīša kustībām.

Iegādājos to nesen, tādēļ pāragri spriest, ko dod manai veselībai. Esmu vien paspējusi pārliecināties, ka šādi sēdēt ilgstoši ir grūti. Nekas nesāp, bet – kā lai precīzāk pasaka? – sāku just, ka man ir mugura. Vēlāk uzzinu, ka iesākumā nemaz nedrīkst to darīt visu dienu, jāpierod pamazām.

“Mūsu ķermenis nav radīts ilgstošai sēdēšanai, pat pēc anatomiskās uzbūves redzams, ka tas paredzēts kustībai un aktivitātei. Tādēļ jācenšas pēc iespējas vairāk sev palīdzēt. Viens no veidiem – aktīvā sēdēšana. Fizioterapeiti šo jēdzienu lieto sen, mazāk tas zināms pārējiem,” tā fizioterapeite Inga Grīna–Veinberga.

Lielbritānijā kādā pētījumā atklājušies graujoši fakti – vairāk nekā puse sēdošā darbā aizņemto pieceļas vien tad, ja dodas pusdienās vai uz tualeti. Tātad dienā tikai pāris reizes!

Turklāt divas trešdaļas no viņiem, pēc darba nonākot mājās, atkal iekrīt mīkstā dīvānā vai ērtā krēslā.

Fizioterapeite uzsver negatīvās sekas, ko var radīt šāda vienveidīga poza, nepārtraukts statiskais spiediens.

✔ Rodas saspringums muskulatūrā. Nepareizi tiek noslogoti kakla un muguras skriemeļi. Izjaukts muskuļu dabiskais līdzsvars, jo sēžam sakumpušiem pleciem un saspiestu krūšu daļu.

✔ Nereti sākas sāpes un citas nepatīkamas sajūtas mugurā un plecos. Mēdz sāpēt arī jostas daļa, gūžu un ceļu locītavas.

✔ Cieš mugurkaula saišu sistēma, tiek bojāti starpskriemeļu diski.

✔ Bieži sāp galva, sākas galvas reiboņi. Tirpst rokas, ir dedzinoša sajūta plaukstas pamatnes locītavā, elkonī.

✔ Tā dēvētā ieraduma pozīcija – nevilšus to ieņemam, ja ilgi un nekustīgi sēžam – var izraisīt saišu pārstiepumu, kakla daļas muskulatūras saspringumu, galvassāpes.

✔ Ir traucēta asinsapgāde, veidojas venozās atteces traucējumi kājās. Pietūkst potītes un apakšstilbi, nomoka smaguma sajūta kājās.

✔ Ilgstoša sēdēšana un mazkustīgs dzīvesveids veicina arī hemoroīdu veidošanos.

Ilgstošo statisko spiedienu var mazināt aktīvā sēdēšana – talkā nāk ergonomiskais sēdeklis, kas palīdz novērst vai kavē muguras problēmu attīstīšanos.

“Šāds sēdeklis šķiet tāds kā nestabils. Taču tieši tādēļ varam kustēties sēdot. Cilvēks nevilšus meklē līdzsvaru, lai būtu ērtāk, tātad sēž dinamiski, aktīvi. Muskuļi ir spiesti strādāt, tiem ir nopietns ikdienas treniņš” uzsver fizioterapeite.

Sēdeklis kustas, sēdētājs tam līdzi. Vienlaikus smadzenēs nonāk impulsi par fizioloģiski pareizāko stāju. Šādi pats izmaina savu pozu, novēršot risku iedzīvoties dažādās ligās.

Informācijas avots: http://veselam.la.lv/2016/08/01/aktivi-sedet-tas-ir-iespejams-padomi-visiem-ofisa-kreslu-nomocitajiem/